Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

ZBIORNIK MIETKOWSKI - OBSZAR NATURA 2000

Zbiornik Mietkowski

Powierzchnia : 1193.9 ha
Kod obszaru : PLB020004
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)

Status obszaru :

obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]

Opis :

Obszar obejmuje zbiornik retencyjny na rzece Bystrzycy, o powierzchni 920 ha, głębokości 15 m (90% powierzchni ostoi zajmują wody) utworzony w miejscu gdzie Bystrzyca wypływa z Przedgórza Sudeckiego na teren Niziny Śląskiej. Zbiornik pełni funkcję przeciwpowodziową, żeglugową (zasilając Odrę w okresie niskich stanów wód) i gospodarczą (eksploatacja żwiru). W otoczeniu zbiornika znajdują się niewielkie rozlewiska. Obserwuje się duże wahania poziomu wody - zbiornik jest opróżniany w okresie od jesieni do wiosny - od maja utrzymuje się a ogół ustabilizowany poziom wód. Pola uprawne zajmują 9% obszaru. Zbiornik Mietkowski spełnia bardzo ważną rolę podczas przelotów ptaków. Leży on w otwartym krajobrazie rolniczym w pobliżu pasma Sudetów i jako taki jest ostatnim miejscem ich odpoczynku przed dalszą wędrówką przez góry. Rekordowe koncentracje migrujących gęsi obserwowane na zbiorniku Mietkowskim dochodzą do 64.500 osobników, jednak standardowe stada spotykane na jesieni, to około 25.000 - 30.000 ptaków. Na terenie ostoi występuje 8 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 4 inne, cenne i zagrożone gatunki ptaków (nie wymienione w Dyrektywie).

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Dojazd do ostoi koleją z Wrocławia Głównego do stacji Imbramowice (kierunek - Jelenia Góra), a dalej drogą w stronę Domanic. Indywidualnie można dojechać z Wrocławia trasą nr. 35, w kierunku Jeleniej Góry i Świdnicy. W miejscowości Tworzyjanów trzeba skręcić w prawo, na Środę Śląską i po przejechaniu około 3-4 km w miejscowości Maniów skręcić w lewo (kierunek Domanice). Po około 2 km z krzyżówki dróg lokalnych widać wał zbiornika. Stąd jadąc w lewo można dotrzeć w rejon ujścia rzeki (ok. 6 km.), w prawo zaś do tamy i portu (ok. 2 km.). O atrakcyjności turystycznej obszaru decydują jego walory przyrodnicze i kulturowe. Zbiornik leży w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. W Domanicach można obejrzeć zamek rycerski, nazywany Małym Książem, obecnie własność ZASP. Zbiornik jest dogodnym terenem do uprawiania sportów wodnych, w szczególności wędkarstwa. Turyści mogą korzystać z noclegów w gospodarstwach agroturystycznych.
Dolnośląska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. Igielnej 13 we Wrocławiu. Można zajrzeć na stronę internetową Organizacji: www.dot.org.pl lub w razie konkretnych pytań skontaktować się mailowo: dot@dot.org.pl.
Lokalne Organizacje Turystyczne znajdują się w Dzierżonowie, Trzebnicy, Kłodzku, Szklarskiej Porębie, Kudowie Zdroju, Karpaczu, Ząbkowicach, Lądku Zdroju.

formy ochrony przyrody

Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy [ park krajobrazowy ],

Zagrozenia :

Podstawowym zagrożeniem są zmiany poziomu wód w zbiorniku sięgające 6,5 m (zanikanie płycizn, odsłanianie dna), eksploatacja żwiru, nadmierna penetracja obszaru i łowiectwo.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

batalion [ptak ]
gęś białoczelna [ptak ]
łęczak [ptak ]
mewa czarnogłowa [ptak ]
rybitwa białoczelna [ptak ]
rybitwa czarna [ptak ]
rybitwa zwyczajna (rzeczna) [ptak ]
trzmielojad [ptak ]


Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu
plac Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław
rdossekr@duw.pl, http://wroclaw.rdos.gov.pl

Dolnośląska Organizacja Turystyczna
ul. Igielna 13, 50-117 Wrocław
Tel.: (71) 344 11 09, Fax.: (71) 341 79 92
dot@dot.org.pl, http://www.dot.org.pl

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Urząd Gminy Mietków

OTOP

ZO PZW Wrocław

Oddział PTTK w Wrocław

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-06)
Wyświetleń: 36 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki