Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

ZBIORNIK JEZIORSKO - OBSZAR NATURA 2000
 

Zbiornik Jeziorsko

Powierzchnia : 10186.1 ha
Kod obszaru : PLB100002
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)

Status obszaru :

obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]

Opis :

Obszar obejmuje zbiornik zaporowy o powierzchni 4300 - 1760 ha i głębokości do 2,5 m (wody zajmują 31% powierzchni ostoi) wraz z otaczającymi go terenami (łąki i pastwiska - 31%, grunty orne - 33%, lasy - 4% i stawy hodowlane). Zbiornik rozciąga się pomiędzy miejscowościami Skęczniew i Warta na długości 17 km w pradolinie Warty i osiąga szerokość do 3 km. Jest napełniany w okresie od stycznia do marca, a od 20 czerwca sukcesywnie opróżniany, aż do minimalnego stanu wody w listopadzie. W okresie "bezwodnym" odsłania się błotniste dno zbiornika z szeregiem płytkich rozlewisk. W południowym krańcu ostoi, na terenie praktycznie nie zalewanym rozwinęły się łozowiska, turzycowiska i szuwarowiska. Zbiornik ma duże znaczenie dla ptaków migrujących np. stwierdzono tu koncentracje ponad 20 000 osobników blaszkodziobych. Na terenie ostoi występuje 18 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 11 innych, cennych i zagrożonych gatunków (nie wymienione w Dyrektywie).

Interpretacja turystyczna :

Dojazd do ostoi koleją do Sieradza, a dalej PKS lub indywidualnie, 24 km na północ, drogą na Turek. O atrakcyjności turystycznej obszaru decydują jego walory przyrodnicze. Obszar leży w granicach Uniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu obejmując tereny rezerwatu ornitologicznego Jeziorsko (2351 ha). Zbiornik jest dogodnym terenem (II klasa czystości wód) do uprawiania sportów wodnych, w oparciu o przystanie żeglarskie Klubu Turystyki Wodnej "Wartń oraz przystań PTTK w Zaspach Miłkowskich. Klub Turystyki Wodnej "Wartń organizuje corocznie Regaty o Złotą Wstęgę Zalewu Jeziorsko dla żeglarzy i motorowodniaków. Koło PZW "Jeziorsko" z Jeziorska organizuje zawody wędkarskie, choć sygnalizowane są śnięcia ryb w zbiorniku. Ostatnio obiegła Polskę wiadomość o wymordowaniu kolonii kormoranów w rezerwacie nad Jeziorskiem. Zniszczono co najmniej 300 gniazd i dorosłe kormorany najprawdopodobniej opuszczą to lęgowisko na stałe. Czy po kormoranach przyjdzie kolej na pozostałe gatunki ptaków - pytają ekolodzy. W okolicy warto zwiedzić zamek w Uniejowie, w którym mieści się obecnie hotel, a także zainteresować się projektem wykorzystania wód geoteremalnych w tym mieście. Przez gminę Warta prowadzą szlaki turystyczne: szlak Walk nad Wartą w 1939 r. , Władysława Reymonta, Powstańców 1863 r. oraz Kazimierza Deczyńskiego. Dużą popularnością cieszy się również zbieranie płodów leśnych w okolicznych lasach. Turyści mogą korzystać z noclegów w hotelach w Skęczniewie i Dąbrowie i w gospodarstwach agroturystycznych.

Zagrozenia :

Podstawowym zagrożeniem jest używanie sieci skrzelowych stawnych i dryfujących oraz sznurów haczykowatych a także nadmierny rozwój infrastruktury turystycznej i zanieczyszczenia wód.


Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Wojewódzki Konserwator Przyrody - Łódź; 
Urząd Gminy Warta; 
Koło PZW Jeziorsko; 
Oddział PTTK w Warcie. 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-06)
Wyświetleń: 24 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki