Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

ZAMORZE PNIEWSKIE

Zarośle

Powierzchnia : 391.8 ha
Kod obszaru : PLH060028
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Obszar położony jest w obrębie mezoregionu Roztocze Tomaszowskie. Regionalizacja geobotaniczna lokalizuje go w obrębie krainy Roztocza i okręgu Roztocza Południowego. Północna część obszaru zajmuje fragment zrównania wierzchowinowego, natomiast południowa - wzniesienie o charakterze ostańca o wysokości 349,8 m n.p.m. Pomiędzy nimi rozciąga się rozległe obniżenie o charakterze suchej doliny. Teren w większości pokryty jest lasem. Obszar położony jest na terenie Roztocza Środkowego, koło Tomaszowa Lubelskiego. Ostoja obejmuje rozległe obniżenie o charakterze suchej doliny oraz wzniesienia po obu jej stronach. Większość obszaru pokrywają lasy. Na terenie ostoi znajdują się cenne przyrodniczo naturalne lasy bukowo-jodłowe z udziałem sosny, świerka, grabu i lipy. Występują tu fragmenty starodrzewu jodłowego oraz powierzchnie, na których jodła naturalnie się odnawia. Występują tu trzy rodzaje siedlisk ważnych w skali Europy zajmujące w sumie 65% powierzchni ostoi. Są to: żyzne buczyny, wyżynny jodłowy bór mieszany i grąd środkowoeuropejski. O wysokich walorach przyrodniczych ostoi świadczy występowanie wielu chronionych i rzadkich w regionie roślin, takich jak: pluskwica europejska, turówka leśna, widłak wroniec oraz bezzieleniowy storczyk - gnieźnik leśny.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Tomaszów Lubelski: turystyka krajoznawcza: Obchody rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim, sesja historyczna. Renesansowy Rynek, cerkiew prawosławna.
Tomaszów Lubelski: Punkt Informacji Turystycznej.

Ostoja znajduje się w okolicy Tomaszowa Lubelskiego, położonego na trasie z Lublina do przejścia granicznego w Hrebennem. Do Tomaszowa Lubelskiego można dojechać komunikacją PKS z Zamościa, Lublina i Warszawy. Następnie należy z Tomaszowa Lubelskiego podjechać autobusem PKS do Ulowa, które położone jest niedaleko ostoi. Głównymi bazami noclegowymi i gastronomicznymi w okolicach ostoi są Tomaszowów Lubelski i Krasnobród. W Krasnobrodzie na nocleg można się zatrzymać w jednym z ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych lub sezonowym schronisku młodzieżowym. W Krasnobrodzie znajduje się również kilka gospodarstw agroturystycznych. Tomaszów Lubelski oferuje natomiast noclegi w kilku hotelach, pokojach gościnnych i szkolnym schronisku młodzieżowym. Jest tu również kilka restauracji i barów. W Krasnobrodzie można zwiedzić barokowy kościół wraz z klasztorem oraz Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne obejmujące kilka ekspozycji m.in. Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Garncarstwo krasnobrodzkie i Wieńce dożynkowe. Warty odwiedzenia jest również Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, w którym w rezerwatach "Nad Tanwią" i "Czartowe Pole" można zobaczyć liczne, niewielkie wodospady na rzece Tanwi i Sopot, zwane w tym regionie szumami. Można również wybrać się na wycieczkę po Roztoczańskim Parku Narodowym. W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Krasnobrodu wytyczonych jest kilka pieszych szlaków turystycznych i tras rowerowych. W lipcu w ramach "Dni Krasnobrodu" organizowany jest tu Przegląd Orkiestr Dętych, natomiast w Tomaszowie Lubelskim w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Roztocze". Dalsze informacje można uzyskać w Gminnym Punkcie Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie.
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

formy ochrony przyrody

Zarośle [ rezerwat przyrody ], 
Krasnobrodzki Park Krajobrazowy [ park krajobrazowy ], 

Zagrozenia :

Nieprawidłowa struktura wiekowa drzewostanu niektórych gatunków

Siedliska

żyzne buczyny (Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion), 
grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum), 
wyżynny jodłowy bór mieszany (Abietetum polonicum), 

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- RDLP w Lublinie, 20-950 Lublin, ul. Czechowska 4, tel. (081) 532 70 31; Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, 22-600 Tomaszów Lubelski, ul. Mickiewicza 5, tel. (084) 664 24 50. 
- Wojewódzki Konserwator Przyrody, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin, tel. (0-81) 74-24-468 
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, 
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312 
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 
107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl 
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa 
- Gmina Miejska Tomaszów Lubelski umtomaszow@tomaszow-lubelski.pl Urząd Miasta 
ul. Lwowska 57, 22-600 Tomaszów Lubelski tel. (0-84) 664-37-40, fax.(0-84) 664-22-43. 
- Punkt Informacji Turystycznej w biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Roztocze\'\' 
ul. Królewska 1 (przy sanktuarium) 22-600 Tomaszów Lubelski tel. 084/665 85 05 e-mail: it@lot.roztocze.com biuro@lot.roztocze.com www.lot.roztocze.com

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-06)
Wyświetleń: 29 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki