Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WYGON GRABOWIECKI - OBSZAR NATURA 2000

Wygon Grabowiecki

Powierzchnia : 8.4 ha
Kod obszaru : PLH060027
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Rezerwat Wygon Grabowiecki został utworzony mając na celu ochronę występującego tutaj susła perełkowanego, z prawem wypasu zwierząt gospodarskich. Jest to jedna z 7 (o najmniejszej powierzchni), zwartych kolonii susła perełkowanego w Polsce. Wygon Grabowiecki jest ostoją europejską w sieci CORIN. Obszar obejmuje pas wygonu - pastwiska - ciągnącego się po obu stronach drogi gruntowej (prowadzącej z miejscowości Grabowiec-Góra do Czartori). Rezerwat znajduje się w pobliżu wysokiego wzniesienia i rozciąga się wąskim pasem z północy na południe. Zlokalizowany jest na zboczu o nachyleniu północno-wschodnim. Otaczają go pola uprawne, tylko od północy przylega do zarośli okrajkowych pobliskiego lasu. Obiekt położony jest we wschodniej części jednostki geologiczno-morfologicznej zwanej Wierzchowiną Grabowiecką. Teren pokryty jest zmienną co do grubości warstwą utworów czwartorzędowych, a przede wszystkim lessem. Podatność lessu na erozję sprzyja urozmaiceniu rzeźby. Dominującym zbiorowiskiem jest tu tu zespół kostrzewy czerwonej i zespół wiechliny łąkowej i kostrzewy czerwonej w odmianie kserotermicznej.

Dane zaktualizowano w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Grabowiec:
wędkarstwo, dożynki parafialno-gminne, droga rowerowa, Góra Zamkowa, dobra kultury objęte ochroną: Bronisławka-Grabowiec Zamczysko, grodzisko na górze zamkowej, Skomorochy- Zespół podworski, Skomorochy Duże: dwór drewniano-murowany, rajdy turystyczne: „pieczony ziemniak”
Grabowiec: PTTK w Zamościu 
Rezerwat "Wygon Grabowiecki" położony jest na terenie gminny Grabowiec 
w województwie lubelskim. Układ dróg powiatowych i gminnych zapewnia połączenia ze wszystkimi miejscowościami na terenie gminy i z drogami wojewódzkimi położonymi poza jej granicami. Do samej miejscowości Grabowiec najlepiej dojechać PKS-em z Zamościa, podróz trwa około 50 minut. Następnie kierujemy się na południowy wschód pieszo lub PKS-em. Autobusem trwa to 4 -5 minut i jesteśmy na miejscu. Oprócz zwartych kolonii susła perełkowanego warte do zwiedzania w niedalekiej odległości od rezerwatu są: Bronisława-Grabowiec- "Zamczysko" - grodzisko na "Górze Zamkowej" , Grabowiec-Zespół kościelny - kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa, murowany z 1854 oraz czynny młyn murowany z 1924 r., Hołużno - Park dworski, krajobrazowy, z poł. XIX w. Za bazę noclegową i gastronomiczną możemy traktować Grabowiec. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

formy ochrony przyrody

Wygon Grabowiecki [ rezerwat przyrody ], 

Zagrozenia :

Zaniechanie kośno-pastwiskowego użytkowania terenu, zarastanie terenu przez podrost drzew i krzewów, przeorywanie darni, wałęsające się psy i koty z pobliskich gospodarstw, zaśmiecanie terenu.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

suseł perełkowany *     [ssak]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Wojewódzki Konserwator Przyrody, 
- Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4 20-914 Lublin tel. (0-81) 532-45-43 
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, 
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312 
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 
107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl 
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa 
- Urząd Gminy Grabowiec ul. Rynek 3, 22-425 Grabowiec http://www.grabowiec.pl, (084) 651-24-74, grabowiec@poczta.internetdsl.pl 
- PTTK Oddział w Zamościu, Urząd Miasta Zamość, ul. Staszica 31, 22-400 Zamość, tel. 084 639 31 43, 0 84 627 15 64, http://zamosc.pttk.pl. 

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-09)
Wyświetleń: 41 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki