Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WYDMY PUSZCZY BYDGOSKIEJ - OBSZAR NATURA 2000

Wydmy Puszczy Bydgoskiej

Powierzchnia : 5776.4 ha
Kod obszaru : pltmp336
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar proponowany przez organizacje pozarządowe w ramach Shadow List

Opis :

Wydmy i wrzosowiska na poligonie artyleryjskim w Toruniu. Najlepiej w tej części Polski wykształcone wydmy i wrzosowiska; sasanka otwarta na granicy zasięgu.
Na obszarze występują trzy typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej: wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi, suche wrzosowiska, suche, śródlądowe murawy napiaskowe.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Obszar położony na zachód od Ciechocinka.
Uzdrowiskowa część miasta bogata jest w zieleń parków, skwerów i kwietników. Północną część zajmuje park Zdrojowy, założony w 1875 r. Do celów leczniczych solanki zaczęto używać dopiero w 1836 r., pierwotnie naturalne źródła solanki wykorzystywane były do produkcji soli. W roku 1867 wybudowana została linia kolejowa, dając lepszą dostępność do uzdrowiska. Dzięki temu pod koniec XIX w. Ciechocinek stał się jednym z najmodniejszych uzdrowisk na ziemiach polskich.
Ciechocinek jest zatem doskonałym miejscem do spędzenia czasu zarówno ze względów zdrowotnych jak i ze względu na piękno przyrody, malownicze położenie i zieleń w pradolinie Wisły. Ciechocinek to również liczne kawiarenki oraz szum fontann. W sezonie letnim można skorzystać z licznych imprez kulturalnych, odbywających się w budynku Teatru Letniego.
Do zabytków znajdujących się w obrębie omawianego obszaru zaliczyć można pochodzące z XIX wieku trzy drewniane tężnie. Te konstrukcje, zaprojektowane przez Jakuba Graffa, wybudowane zostały w celu zagęszczania solanki w procesie produkcji soli. Tężnie te ustawione zostały w kształcie podkowy o łącznej długości blisko dwóch kilometrów, natomiast ich wysokość wynosi 15,8 m. Tężnie te zostały uznane za zabytek myśli technicznej. Dzięki solance, wokół tężni tworzy się mikroklimat, co powoduje, iż jest to bogate w jod inhalatorium. Solanka do tężni pompowana jest z pobliskiego źródła, zwanego „Grzybek”, na szczyt tężni, skąd specjalnymi otworami spada w dół przez poukładane gałęzie tarniny w wyniku czego znaczna część wody zostaje odparowana i zbierana w specjalnych zbiornikach, ten sam proces powtarzany jest na następnych tężniach aż w końcu rurociągiem kierowana jest do warzelni soli.
Będąc w Ciechocinku warto również zobaczyć znajdującą się w parku zdrojowym pijalnię wód mineralnych (pijalnia ta znajduje się w drewnianym pawilonie pochodzącym z 1880 r.), neogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1874-1884 oraz cerkiew polową (pochodząca z 1894 r. - wybudowana w stylu drewnianego budownictwa rosyjskiego). Dużym powodzeniem wśród kuracjuszy i wczasowiczów cieszy się również fontanna „Jaś i Małgosia”. Fontanna ta z umiejscowioną pośrodku gipsową figurką znajduje się w centralnej alei Parku Zdrojowego.
Ciechocinek ze względu na to, że jest miejscowością wybitnie uzdrowiskowo-turystyczną, dysponuje bogatą bazą noclegową i gastronomiczną. Do Ciechocinka najlepiej jest dojechać koleją (połączenia z większych miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra).
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna mieści się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu (Plac Teatralny 2), adres do korespondencji: ul. Wełniany Rynek 5/8, 85-36 Bydgoszcz. Można zapoznać się ze stroną internetową Organizacji: www.k-pot.pl a w razie szczegółowych pytań skontaktować się mailowo: biuro@k-pot.pl. Lokalne organizacje turystyczne (LOT) można odwiedzić w Tucholi (LOT "Bory Tucholskie"), Grudziądzu, Toruniu, Bydgoszczy (LOT BYLOT), Inowrocławiu (Inowrocławska LOT "InLOT").

Siedliska

wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi, 
suche wrzosowiska (Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-Arctostaphylion), 
suche, śródlądowe murawy napiaskowe, 

Ważne dla Europy gatunki roślin (z Zał. II Dyr. siedliskawej), w tym gatunki priorytetowe:

sasanka otwarta , 

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy 
ul. Konarskiego 1, 85-950 Bydgoszcz 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna 
ul. Wełniany Rynek 5/8, 85-036 Bydgoszcz (do korespondencji) 
Urząd Marszałkowski w Toruniu (siedziba) 
Pl. Teatralny 2, 97-100 Toruń 
Tel.: (52) 376 70 19, Fax.: (52) 376 70 19 
biuro@k-pot.pl, www.k-pot.pl

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-09)
Wyświetleń: 33 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki