Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WYBRZEŻE TRZEBIATOWSKIE - OBSZAR NATURA 2000

Wybrzeże Trzebiatowskie (dawniej Ostoja Trzebiatowska)

Powierzchnia : 31757.6 ha
Kod obszaru : PLB320010
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)

Status obszaru :

obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]

Opis :

Ostoja położona jest w mezoregionie zwanym Wybrzeżem Trzebiatowskim. Teren rozciąga się między miejscowościami Kamień Pomorski i Dźwirzyno. Ostoję stanowią rozległe łąki, dawniej intensywnie koszone i wypasane, ale od kilkunastu lat prawie nieużytkowane. Na obszarze znajdują się niewielkie kępy śródpolnych lasków, a największy kompleks leśny jest w środkowo-północnej części ostoi. W okolicy rzek świniec, Niemica i ujście Rygi występują często wiosenne zalewy łąk. Znaczną ich powierzchnię porasta trzcina, a zaniedbany system odwadniający powoduje dłuższe utrzymywanie się rozlewisk. Na terenie ostoi znajdują się dwa jeziora przymorskie. W ostoi stwierdzono występowanie co najmniej 35 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Ostoja została wyznaczona na podstawie znacznej ilości dwóch gatunków migrujących i jednego lęgowego. 14 spośród stwierdzonych tu gatunków zostało zamieszczonych na liście zagrożonych ptaków w Polskiej czerwonej księdze zwierząt. Ostoja Trzebiatowska jest jedną z najważniejszych na Pomorzu Zachodnim ostoi dla derkacza. Znajduje się tu również jedna z większych w regionie kolonii śmieszki. W czasie sezonowych migracji można obserwować gatunki spoza Załącznika I Dyrektywy Ptasiej takie jak kormoran, świstun, cyraneczka i czajka.

Interpretacja turystyczna :

Ostoja położona jest w województwie zachodniopomorskim z głównym ośrodkiem ostoi w Trzebiatowie. Gmina Trzebiatów oferuje wszystkim odwiedzającym pełną gamę usług turystycznych: od wypoczynku w luksusowych domach wczasowych i pensjonatach w nadmorskim kąpielisku, jakim od 1840 roku jest Mrzeżyno poprzez aktywny wypoczynek "w siodle" w stadninie koni w Nowielicach po spokojny odpoczynek w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych. W Mrzeżynie co roku organizowany jest turniej siatkówki plażowej. Jest tutaj rozbudowana baza noclegowa: ośrodki wypoczynkowe i bazy kolonijne oraz ośrodki wczasowe. Odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Sztuki Gitarowej. Organizowanych jest wiele imprez dla wędkarzy. W Trzebiatowie warto zobaczyć Ratusz i Stare Miasto, most nad Regą oraz Basztę Prochową. Do Trzebiatowa można dojechać PKP i PKS, a indywidualnie drogą numer 102 z Kołobrzagu. Więcej informacji można zdobyć w Biurze Informacji Turystycznej w Trzebiatowie.

Zagrozenia :

Koszenie trzciny, zarzucanie wypasu, zmiany uprawy ziemi, wydobywanie torfu, odwadnianie terenu, eutrofizacja, odpady i ścieki, wypalanie traw. Elektrownie wiatrowe oraz bezpośrednie zagrożenia jak płoszenie, niszczenie gniazd, zabijanie ptaków wynikające z penetracji siedlisk. Rozbudowa infrastruktury turystycznej oraz kłusownictwo na terenie ostoi.


Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie 
Wojewódzki Konserwator Przyrody 
Urząd miasta i gminy w Trzebiatowie

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-09)
Wyświetleń: 28 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki