Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WIELKA SOWA - OBSZAR NATURA 2000

Wielka Sowa

Powierzchnia : 115.7 ha
Kod obszaru : pltmp086
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar proponowany przez organizacje pozarządowe w ramach Shadow List

Opis :

Obszar położony na wysokości 980 – 1026 m npm obejmuje szczytowe partie Wielkiej Sowy, najwyższego szczytu Gór Swoich (1026 m npm.). Góry Sowie zbudowane są z gnejsów prekambryjskich, stanowiących najstarszą jednostkę strukturalną Sudetów. Tworzą się na nich gleby ubogie w składniki odżywcze, silnie szkieletowe i kwaśne, szczególnie w partiach szczytowych. Obszar jest jednym z niewielu w Górach Sowich zachowanych fragmentów naturalnego zbiorowiska świerczyny górnoreglowej, zajmujący 3 ha strefy wierzchołkowej Wielkiej Sowy. Partie podszczytowe zajęte są przez sztuczne monokultury (lasy jednogatunkowe) świerkowe, zagajniki jarzębinowe i brzozowe, regenerujące w kierunku kwaśnych buczyn.
Obszar jest miejscem występowania kwaśnej buczyny – cennego siedliska z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Do obszaru można dojechać autobusami PKS, mikrobusami prywatnymi lub koleją linii Ząbkowice – Świdnica do przystanku Pieszyce, a następnie drogą nr 383 około 15 km na zachód do przełęczy Walimskiej.
Teren gminy jest bardzo atrakcyjny pod względem walorów przyrodniczo-turystycznych. Znajduje się tutaj Park Krajobrazowy Gór Sowich. 
Walory turystyczne związane są z szeroką ofertą proponującą wypoczynek wśród gór, jazdę konną, szlaki piesze, szlaki rowerowe, narciarskie biegowe i zjazdowe, zbieranie różnorodnych minerałów i zwiedzanie. Do najciekawszych miejsc godnych odwiedzenia w obrębie miejscowości u stóp Wielkiej Sowy: Sokolca i Rzeczki, należą: sztolnie z okresu II wojny: Rzeczka, Osówka, Włodarz, zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, tama i jezioro zaporowe, wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy, na szczycie Kalenicy, forty ponapoleońskie w Srebrnej Górze, stara kopalnia srebra w Walimiu, muzeum górnictwa z podziemną kolejką w Nowej Rudzie, drewniany kościółek w Sierpnicy. 
W Sokolcu działa Stowarzyszenie "Góry Sowie" oferujące pomoc w zaplanowaniu wycieczek przez wyspecjalizowanych przewodników, organizacji wolnego czasu turystom indywidualnym czy szkoleniu firm. Atrakcyjne są również organizowane tutaj zjazdy na linach i nocne wyprawy.
Turyści mogą korzystać z wielu różnorodnych propozycji noclegów: w hotelach w Pieszycach i Jedlinie Zdroju, pensjonatach, kwaterach prywatnych i w gospodarstwach agroturystycznych i schroniskach górskich.


Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Wrocławiu; 
Urząd Gminy Walim: 
Oddział PTTK w Wrocławiu; 
Nadleśnictwo Świdnica, obręb Bielawa; Nadleśnictwo Jugów, Obręb Jugów; 
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław. 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-10)
Wyświetleń: 29 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki