Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WIDOWO - OBSZAR NATURA 2000

Widowo

Powierzchnia : 91.5 ha
Kod obszaru : PLH220054
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Obszar w całości jest chroniony jako rezerwat przyrody Widowo, utworzony w 1999 r., o powierzchni 97,1 ha. Przed wojną były to ruchome wydmy, dziś kompleks lasów porastających wydmy.
Dwa siedliska występujące w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej zajmują w sumie 80% obszaru. Pierwsze z nich to lasy mieszane na wydmach nadmorskich, o doskonałej reprezentatywności i dobrym stanie zachowania, pokrywające 70% obszaru. Drugie siedlisko to nadmorskie wydmy szare, zajmujące 10% obszaru.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Obszar leży na Pobrzeżu Kaszubskim, na obszarze rezerwatu przyrody Widowo, który wchodzi w skład Nadmorskiego Parku krajobrazowego. Obszar leży w województwie pomorskim, powiecie puckim, gminie Krokowa. Najbliższe miejscowości to Dębki i Karwieńskie Błoto Drugie.
Dojazd indywidualny: krajową drogą nr 6 do Wejherowa, stąd drogą wojewódzką nr 218 na północ do Krokowej (22 km), stąd na północ drogami lokalnymi, w kierunku morza, do Dębek lub Karwieńskiego Błota.
Dojazd koleją: do Wejherowa.
Baza noclegowa dobrze rozwinięta w pensjonatach i nadmorskich kwaterach prywatnych, szczególnie liczne w Karwi (ok. 5 km od Karwieńskiego Błota), Jastrzębiej Górze (ok. 15 km), samych Karwieńskich Błotach i Dębkach. Baza gastronomiczna jest dobrze rozwinięta, mała gastronomia i restauracje w miejscowościach nadmorskich.
Krokowa to gmina z dużą ilością form ochrony przyrody: Nadmorski Park Krajobrazowy oraz 10 rezerwatów, poza Widowem: Babnica, Białogóra, Bielawa, Długosz Królewski w Wierzchucinie, Moroszka Bielawskiego Błota, Piaśnickie Łąki, Woskownica Bielawskiego Błota, Zielone, Źródliska Czarnej Wody.
W Dębkach znajduje się jedna z najbardziej znanych w Polsce plaż naturystycznych. Poza tym pobliskie plaże Karwi i Jastrzębiej Górze, a także plaże Jeziora Żarnowieckiego i Jeziora Dobrego. Niedaleko Półwysep Helski: 15 km, 25 km do Pucka. Z atrakcji turystycznych należy wymienić:

  • zamek w Rzucewie (pałac w stylu neogotyckim z 1840 r. wybudowany przez rodzinę von Belowów, po II wojnie światowej zaadaptowany na szkołę rolniczą, obecnie luksusowy hotel „Zamek Jan III Sobieski”)
  • odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy w Krokowej, siedziba Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury z XVI w.,
  • latarnia morska w Rozewiu (przylądek najdalej wysunięty na północ w Polsce)
  • rybacki Puck
  • kurorty na Helu
  • klasztor i kościół w Żarnowcu z XIVw. ze wspaniałymi zabytkami (Pieta z XVw., gotycki relikwiarz, kunsztowny ołtarz główny, bogaty skarbiec)
  • zabudowania dworskie z pałacem w Prusewie z XIX/XX w.,
  • pałac w Kłaninie z XVIII/XIX w.
  • wiele budynków charakterystycznych dla wiejskiej zabudowy XIX wieku (np. checz kaszubska w Dębkach)
  • wieś Karwieńskie Błota II - typ rzędówki bagiennej (charakterystyczny typ zabudowy rozproszonej).

Stosunkowo niewielka odległość do Jastarni, Juraty, Helu i Trójmiasta również umożliwia odwiedzenie tych miejsc, zwiedzenie ich zabytków, wypoczynek na plażach, odwiedzenie fokarium na Helu.
Obszar gminy ma doskonałe warunki do wypoczynku nad morzem i w lesie.
Bliższe informacje o obszarze można uzyskać w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ul. Długi Targ 8/10, 80-958 Gdańsk, warto zajrzeć na stronę internetową: www.prot.gda.pl lub w razie pytań skontaktować się drogą mailową: it@prot.gda.pl.
Można również skontaktować się z jedną z Lokalnych Organizacji Turystycznych (w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Krynicy Morskiej, Kwidzyniu, Łebie, Czarnej Dąbrówce, Szymbarku, Liniewie, Ustce, Człuchowie, Lęborku, Słupsku, Sztumie, Jastarni, Kartuzach, Sopocie, Wejherowie, Bytowie, Sztutowie). 
Lokalne Grupy Działania mają swe siedziby w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Morzeszczynie, Debrznie, Słupsku, Miastku, Chojnicach.

Siedliska

nadmorskie wydmy szare*, 
lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich, 

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku 
ul. Chmielna 54/57; 80-748 Gdańsk 

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna 
ul. Długi Targ 8/10; 80-958 Gdańsk 
Tel.: (58) 320 41 39, 323 32 03, 323 32 04, 323 32 05, Fax.: (58) 323 32 03 
it@prot.gda.pl; www.prot.gda.pl 

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Nadleśnictwo Wejherowo 

Klub Przyrodników, Świebodzin

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-10)
Wyświetleń: 33 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki