Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WEJHEROWO - OBSZAR NATURA 2000

Wejherowo

Powierzchnia : 0.2 ha
Kod obszaru : PLH22_36
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar proponowany przez Rząd RP

Propozycje zmian :

W ramach Shadow List proponowany był większy obszar (1,2 ha).

Opis :

Kolonia rozrodcza nocka dużego, występuje na strychu kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Wejherowie przy ulicy Kościuszki 2. Jest to stanowisko oderwane od zwartego zasięgu gatunku (wyznacza granicę zasięgu).
Nocek duży, czyli nietoperz należący do rodziny mroczkowatych, jest jednym z największych występujących w Polsce. Nietoperz ten zamieszkuje rejony skaliste oraz osiedla ludzkie. W Polsce granica zwartego zasięgu przebiega wzdłuż linii Przemyśl-Koszalin. Na północ od tej granicy znane są nieliczne stanowiska, najczęściej są to pojedyncze osobniki (wyjątek stanowią kolenie rozrodcze w Gdańsku i jego okolicach).
W okresie letnim (od kwietnia do września), samice grupują się w tak zwanych koloniach rozrodczych. Kolonie takie często zlokalizowane są na strychach (o dużej powierzchni i nieodwiedzanych przez człowieka) domów, zamków i kościołów, sporadycznie kolonię taką spotkać można w jaskiniach lub dużych podziemiach. Wielkość takiej koloni zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset samic (liczba samic w największych polskich koloniach osiąga nawet do 2000 osobników płci żeńskiej). Młode pojawiają się najczęściej w czerwcu. Oseski takie rodzą się całkowicie nagie i ślepe, a samodzielność osiągają po 2-3 miesiącach. Samce mogą przebywać w bardzo różnych miejscach (np. szczelinach pod mostami, różnych podziemiach, sporadycznie w budkach lęgowych).
Zimę ssaki te spędzają w jaskiniach oraz dużych sztucznych podziemiach (forty, sztolnie). Sporadycznie miejscami zimowania są małe obiekty, tj. studnie czy małe piwnice.
Pojedyncze osobniki (najczęściej samce) przebywają tutaj w okresie wiosennym i letnim, jednak aby zapaść w stan hibernacji pojawiają się (pojedynczo lub gromadnie) dopiero w październiku. Zimowanie trwa do końca marca lub początku kwietnia. Jest to gatunek wykonujący średniodystansowe wędrówki pomiędzy kwaterami letnimi i zimowymi (największy udokumentowany przelot wynosi 253 km).
Nocki duże, w odróżnieniu od innych nietoperzy, nie są ukryte w szczelinach, ale wiszą na ścianach kryjówki.
Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia. W okresie, gdy nie zapada w stan hibernacji, wylatuje na łowy dość późno po zachodzie słońca. Głównym pożywieniem tych ssaków są drobne bezkręgowce (chrabąszcze, biegacze, komarnice, większe ćmy i motyle, pluskwiaki, błonkówki i pająki). Sposób polowania jest nieco odmienny niż pozostałych gatunków nietoperzy – nocki duże chwytają większość swoich ofiar nie w locie, lecz na ziemi. Często żerowiskiem są obrzeża lasów, rzadziej polują na otwartych przestrzeniach. Udokumentowany, najstarszy osobnik tego gatunku żył 12 lat i 8 miesięcy.
Gatunek ten chroniony jest zarówno prawem krajowym jak i konwencjami międzynarodowymi: Konwencją Berneńską, Bońską, Dyrektywą Siedliskową. Umieszczony został on ponadto w czerwonej księdze zwierząt jako gatunek o statusie zagrożony oraz na czerwonej liście IUCN – kat. VU (ang. vulnerable – narażony).

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Zabytki i interesujące miejsca:
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 
Fragment ulicy Jana III Sobieskiego 
Dawny szpitalik i przytułek 
Świąteczne oświetlenie rynku miejskiego 
Park Majkowskiego Kalwaria Wejherowska ufundowana przez wojewodę Wejhera w latach 1649–59, składająca się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic fundacji rodu Wejherów 
Pałac Keyserlingków i Przebendowskich (obecnie siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, wpisanego do Państwowego Rejestru Muzeów) 
kościół Świętej Trójcy z 1755 r. fundacji Jana Przebendowskiego, na miejscu dawniejszego kościoła z 1644 r. – obecnie kolegiata 
poewangelicki, neogotycki kościół św. Stanisława Kostki z 1908 r., z pięcioma wieżami 
konwikt św. Leona z 1872 r. zbudowany przez mieszkańców miasta dla reformatów pozbawionych dawnego klasztoru przez władze pruskie 
barokowy kościół św. Anny z 1650 r. ufundowany dla franciszkanów przez Jakuba Wejhera 
krypty rodziny Wejherów i Przebendowskich (w podziemiach klasztoru) 
obraz Matki Bożej Wejherowskiej – ukoronowany przez Jana Pawła II podczas mszy na sopockim hipodromie (znajduje się w kościele klasztornym) 
Plac Jakuba Wejhera (rynek) z pomnikiem założyciela miasta Jakuba Wejhera 
Ulica Jana III Sobieskiego – deptak miejski, wytyczony w roku 1643 
ratusz miejski (z udostępnionymi makietami zabytkowego centrum Wejherowa oraz Kalwarii Wejherowskiej) 
szachulcowy szpitalik-przytułek z XVII w. 
eklektyczne kamienice z przełomu XIX/XX w. 
gmach gimnazjum z 1866 r. 
budynek sądu z 1880 r. 
stary cmentarz 
park miejski im. Aleksandra Majkowskiego (z XVIII w.) 
młyn wodny nad rzeką Cedron z XVII w. (przebudowany po pożarze w 1920 r.) 
budynek dawnego Zespołu Szkół Elektrycznych 
budynki dawnego Szpitala Psychiatrycznego (obecnie szkoły specjalne oraz jednostka wojskowa) 
budynek dworca kolejowego 
budynek poczty 
budynek Starostwa Powiatowego 
Villa Musica 
Dom Młynarza (obecnie budynek mieszkalny)
W okolicy:
Piaśnica, k. Wejherowa – miejsce straceń 12 tysięcy Polaków, Kaszubów i Niemców, z grobem bł. Alicji Kotowskiej, zmartwychwstanki 
Trójmiejski Park Krajobrazowy – rezerwat leśny Gałęźna Góra 
Puszcza Darżlubska z dwoma szlakami znakowanymi i ścieżką przyrodniczo-leśną 
Groty Mechowskie – jaskinia pseudokrasowa w Mechowie, na skraju Puszczy Darżlubskiej 
Jezioro Żarnowieckie w rynnie polodowcowej 
rzeka Reda płynąca w plejstoceńskiej pradolinie Reda-Łeba 
w leśnictwie Lisewo Diabelski Kamień – duży kamień narzutowy, gnejs, o obwodzie 20 m 
rezerwat torfowiskowy Lewice (tzw. Bagno Biała) 
Szlaki turystyczne:
"Szlak Wejherowski" – znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczyna się w Wejherowie i dalej prowadzi przez Wyspowo, Borowo, Wygodę, Bieszkowice (Piekiełko), Gdynię do Sopotu Kamiennego Potoku. Szlak ma długość 50,9 km. Na odcinku od Bieszkowic do Wejherowa można poznać kilka bardzo ciekawych jezior m.in. Zawiat, Bieszkowice, Wygoda, Rąbówka i Borowo. 
fragment jednej ze ścieżek rowerowych w mieście "Szlak Puszczy Darżlubskiej" – szlak biegnie zachodnią częścią Puszczy Darżlubskiej. Trasa rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Wejherowie, prowadzi w kierunku leśniczówki Miga. Następnie prowadzi do Piaśnicy, Jeziora Dobrego, skrajem lasu przez Sobieńczyce do Żarnowca i Krokowej. Szlak jest dostępny także dla rowerzystów. 
"Szlak Zagórskiej Strugi" – szlak ma długość 56 km i prowadzi z Gdyni Wzgórza św. Maksymiliana przez Piekiełko, Rumię do Wejherowa. Szlak biegnie głównie lasami, krawędzią Wysoczyzny Gdańskiej, mocno porozcinanej dolinami. Pełna jest pomników przyrody (drzew, głazów narzutowych) i stromych wejść. Trasa zaczyna się i kończy w dwóch największych dolinach, pierwsza to dolina Zagórskiej Strugi, druga to dolina Cedronu. Na trasie nożna zwiedzić również 17 z 26 kaplic Kalwarii Wejherowskiej. 
"Krawędzią Kępy Puckiej" – trasa liczy 33,2 km i biegnie przez Rzucewo, Osłonino, Mrzezino, Rekowo i dalej wchodzi w lasy wejherowskie.
Cykliczne imprezy kulturalno-rozrywkowe w Wejherowie:
Open Air Rock Festival 
Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu 
Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich 
Imprezy z cyklu African Battle: Reggae & Dub vs. Old Skul Funk & Afrobeat 
Spotkania z Muzyką Kaszub w pałacu-muzeum 
Jarmark Wejherowski 
Dzień Jakuba 
Festyn Wakacyjny 
koncerty organowe w wejherowskiej kolegiacie 
kameralne koncerty wigilijne w wejherowskiej kolegiacie 
letnie koncerty w parku i na rynku 
poetyckie wieczory literackie i muzyczne w kawiarni-galerii "Insula" 
występy kapel alternatywnych w undergroundowym klubie "Fantomas" 
Bliższe informacje o obszarze można uzyskać w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ul. Długi Targ 8/10, 80-958 Gdańsk, warto zajrzeć na stronę internetową: www.prot.gda.pl lub w razie pytań skontaktować się drogą mailową: it@prot.gda.pl.
Można również skontaktować się z jedną z Lokalnych Organizacji Turystycznych (w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Krynicy Morskiej, Kwidzyniu, Łebie, Czarnej Dąbrówce, Szymbarku, Liniewie, Ustce, Człuchowie, Lęborku, Słupsku, Sztumie, Jastarni, Kartuzach, Sopocie, Wejherowie, Bytowie, Sztutowie). 
Lokalne Grupy Działania mają swe siedziby w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Morzeszczynie, Debrznie, Słupsku, Miastku, Chojnicach.

Zagrozenia :

Zaproponowany obszar nie obejmuje żerowiska wykorzystywanego przez nietoperze.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

nocek duży     [ssak]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ul. Chmielna 54/57; 80-748 Gdańsk, 

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. Długi Targ 8/10; 80-958 Gdańsk, Tel.: (58) 320 41 39, 323 32 03, 323 32 04, 323 32 05, Fax.: (58) 323 32 03, it@prot.gda.pl; www.prot.gda.pl 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-10)
Wyświetleń: 27 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki