Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

WAĆMIERZ - OBSZAR NATURA 2000

Waćmierz

Powierzchnia : 21.7 ha
Kod obszaru : PLH220031
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Propozycje zmian :

Proponowana przez Ministerstwo Środowiska zmiana zasięgu obszaru (powiększenie do 388,0 ha) i zmiana kodu obszaru na: PLH22_63.

Opis :

Obszar Waćmierz położony jest około 150 m na południowy zachód od drogi łączącej miejscowości Waćmierz i Brzuśce. Pomiędzy morenowymi pagórkami znajduje się zespół niewielkich, dystroficznych zbiorników wodnych. Największy z nich ma około 300 m długości. Głębokość wody sięga 2 m. Roślinność przybrzeżną tworzy zespół Acoretum calami złożony głównie z tataraku, z domieszką trzciny pospolitej, skrzypu błotnego, marka szerokolistnego i manny mielec, zaś od strony wschodniej także pałki szerokolistnej. Na znacznej części odkrytego lustra wody występują rośliny z zespołu Potamogetoneteum natantis, reprezentowanego przede wszystkim przez rdestnicę pływającą oraz grążela żółtego. Na brzegach zbiornika na krawędzi wody występują krzewy wierzby szarej, a od strony wschodniej i północnej także brzozy brodawkowatej oraz omszonej Betula. Strome brzegi zbiornika od strony zachodniej i południowej porastają robinie akacjowe. Zbiorniki wodne położone na opisywanym obszarze stanowią największe stanowisko strzebli błotnej na terenie województwa pomorskiego, choć populacja tego gatunku nie jest oceniana na najliczniejszą. Natomiast ze względu na znaczną powierzchnię tutejszych głębokość wody tutejszych zbiorników istnieje szansa długotrwałego przetrwania tego gatunku. Oprócz dość licznej populacji strzebli błotnej występują tu także: karaś, lin, słonecznica oraz szczupak.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Obszar Waćmierz położony jest około 150 m na południowy zachód od drogi łączącej miejscowości Waćmierz i Brzuśce. Obie miejscowości położone są w obrębie gminy Subkowy w województwie pomorskim. Gmina Subkowy położona jest przy ważnych szlakach komunikacji samochodowej i kolejowej. Na teren ostoi można dostać się PKP z miejscowości Subkowy. Najpiękniejszą krajobrazowo okolicą jest Dolina Wisły i wieś Gorzędziej, położona na prześlicznych pagórkach lewobrzeżnej skarpy wiślanej. Oglądając Wisłę ze wzgórza, na którym wznosi się kościół widzimy rozciągającą się aż po widnokrąg prawobrzeżną równinę. Na horyzoncie możemy zobaczyć sylwetkę kościoła w Mątowach Wielkich. Gmina Subkowy to doskonałe miejsce pieszych i rowerowych wycieczek. Znajdzie się tu miejsce nawet dla amatorów jazdy konnej. We wsi Wielgłowy znajduje się ranczo "Uroczysko", na którym to można zorganizować ognisko, pojeździć konno i bryczką, a dla początkujących prowadzone są zajęcia z jazdy konnej. Znajduje się też ośrodek agroturystyczny "Pod Platanem" w Radostowie. Przez Gminę przebiega "Rowerowy Szlak Nadwiślański Doliny Dolnej Wisły" rozpoczynający się w miejscowości Cierpice, a kończy na Zamku Bierzgłowskim w okolicach Torunia. Najbardziej znany z zabytków jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach oraz zespół dworsko-parkowy w Rybakach oraz dwór w Małym Garcu. Więcej informacji turystycznej można zdobyć w Tczewskim Centrum Sportu i Turystyki w Tczewie. 
Bliższe informacje o obszarze można uzyskać także w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ul. Długi Targ 8/10, 80-958 Gdańsk, warto zajrzeć na stronę internetową: www.prot.gda.pl lub w razie pytań skontaktować się drogą mailową: it@prot.gda.pl.
Można również skontaktować się z jedną z Lokalnych Organizacji Turystycznych (w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Krynicy Morskiej, Kwidzyniu, Łebie, Czarnej Dąbrówce, Szymbarku, Liniewie, Ustce, Człuchowie, Lęborku, Słupsku, Sztumie, Jastarni, Kartuzach, Sopocie, Wejherowie, Bytowie, Sztutowie). 
Lokalne Grupy Działania mają swe siedziby w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Morzeszczynie, Debrznie, Słupsku, Miastku, Chojnicach.

Zagrozenia :

Potencjalne zagrożenie dla obszaru stanowią postępujące zmiany sukcesyjne obserwowane w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Ponieważ obszar Waćmierz, leżący w wyraźnym zagłębieniu terenu, jest całkowicie otoczony polami ornymi, zagrożenie dla jego egzystencji mogą stanowić substancje biogenne spływające z otaczających pól. Niekorzystna działalność człowieka polega obecnie przede wszystkim na wyławianiu ryb, w tym strzebli błotnej, ze zbiorników wodnych oraz zarybianie gatunkami drapieżnymi, zwłaszcza szczupakiem. Prawdopodobnie ten właśnie czynnik powoduje wyraźny spadek liczebności strzebli błotnej obserwowany w ostatnich latach.

Siedliska

naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne, 
torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) , 

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

kumak nizinny     [płaz ]
łabędź krzykliwy      [ptak ]
rybitwa czarna      [ptak ]
strzebla błotna *     [ryba ]
żuraw     [ptak ]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku 
ul. Chmielna 54/57; 80-748 Gdańsk 

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna 
ul. Długi Targ 8/10; 80-958 Gdańsk 
Tel.: (58) 320 41 39, 323 32 03, 323 32 04, 323 32 05, Fax.: (58) 323 32 03 
e-mail: it@prot.gda.pl; www.prot.gda.pl 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku 

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku 

Urząd Gminy Subkowy 83-120 Subkowy ul. Wybickiego 19a

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-05-10)
Wyświetleń: 37 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki