Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

TORFOWISKO WĘGLANOWE ŚNIATYCZE-OBSZAR NATURA 2000

Torfowisko Węglanowe Śniatycze

Powierzchnia : 2693.1 ha
Kod obszaru : PLH060025
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Ostoja znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, w okolicach Zamościa. Obszar obejmuje torfowiska nakredowe powstałe w obniżeniu w dolinie rzeki Sieniochy. Torfowiska te zajmują ponad 20% powierzchni ostoi i są bardzo interesującym siedliskiem przyrodniczym, uznanym za priorytetowe w ochronie europejskiej bioróżnorodności. Część terenu pokrywają torfowiska przejściowe i łąki użytkowane ekstensywnie. Występuje tu wiele rzadkich roślin, w tym dwa gatunki cenne z europejskiego punktu widzenia: wapieniolubny storczyk - lipiennik Loesela i zagrożony wyginięciem w Polsce - starodub łąkowy. Z rzadkich roślin związanych z torfowiskami występują tu: tłustosz pospolity, marzyca ruda oraz chroniony w Polsce storczyk - kruszczyk błotny. Na terenie ostoi bytują również trzy gatunki ptaków ważnych w skali Europy: derkacz, dublet i dzierzba gąsiorek.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Zamość: 
Letni festiwal filmowy, miasto Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, polska renesansowa perła architektury, uhonorowany tytułem jednego z 7 cudów Polski, Rynek Wielki, Katedra Zamojska, Ratusz, Arsenał, Infułatka, Gmach Dawnej Akademii Zamojskiej. Usługi hotelowe: Hotel Artis, Hotel Orbis Zamojski, hotel Senator, Hotel Jubilat, Hotel Renesans, Hotel Junior, Hotel Alex, turystyka piesza i rowerowa: kilkaset szlaków turystycznych, sporty wodne w zalewie w Józefowie, Majdanie Sopockim, Zwierzyńcu, Zamościu i Nieliszu. Spływy kajakowe Wieprzem i Tanwią, kryta pływalna w Zamościu, wymarzone miejsce dla wędkarzy, obfitujące w pstrągi rzeki Tanew i Wieprz. Koła łowieckie w okolicy Zamościa, wymarzone miejsce do grzybobrania, liczne stadniny koni, w Mokrem znajduje się Aeroklub Ziemi Zamojskiej, trzy wyciągi narciarskie w Tomaszowie Lubelskim, Krasnobrodzie oraz Izbicy, narciarstwo biegowe „Bieg Hetmański”. 
Zamość: PTTK w Zamościu, Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej

Ostoja znajduje się niedaleko Zamościa leżącego na trasie z Lublina do przejścia granicznego w Hrebennem. Do Zamościa można dojechać pociągiem z Lublina i Stalowej Woli oraz autobusem PKS z Lublina i Warszawy. Następnie należy podjechać autobusem PKS do wsi Komarów -Osada lub Zubowice. Na nocleg można się zatrzymać w Zamościu w jednym z hoteli, ośrodków wypoczynkowych lub sezonowym schronisku młodzieżowym. Bogatą bazę noclegowa oferuje również położony niedaleko Krasnobród. Można tu skorzystać z ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych schroniska młodzieżowego. Jest tu również wiele barów i restauracji. Najważniejszym zabytków regionu jest Stare Miasto w Zamościu, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto również wybrać się na wędrówkę po Roztoczańskim Parku Narodowym. W okolicach Zamościa wytyczonych jest kilka pieszych szlaków turystycznych. W czerwcu z Zamościu i okolicach odbywa się Ekologiczny Rajd Rowerowy. Natomiast do Zwierzyńca warto przyjechać w lipcu na "Zamojskie Dni Folkloru". Dalszych informacji udzielają Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej i punkt Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie. 
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

Zagrozenia :

Głównymi zagrożeniami dla przyrody ostoi jest odwadnianie terenu, eksploatacja torfu, zrywanie cennych roślin oraz wyrzucanie na terenie ostoi odpadów z gospodarstw rolnych.

Siedliska

niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris), 
torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) , 
torfowiska nakredowe (Cladietum marisci, Caricetum buxbaumii, Schoenetum nigricantis)* , 

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

derkacz     [ptak ]
dubelt     [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]

Ważne dla Europy gatunki roślin (z Zał. II Dyr. siedliskawej), w tym gatunki priorytetowe:

starodub łąkowy, 
lipiennik Loesela, 

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Zarząd Gminy Komarów Osada, 22-435 Komarów-Osada, Rynek 15, 
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 
107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl 
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa 
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze BORT - 0/ Zamość , 22-400 Zamość , 
ul. Staszica 31 tel. (084) 639 31 43 , tel/fax 0-84/ 638 56 87 http://www.zamosc.pttk.pl/ , 
e-mail: pttk.zamosc@pro.onet.pl 
- Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej Rynek Wielki 13 - Ratusz tel. 0-84/ 639 22 92, tel/fax 0-84 627 08 13 e-mail: zoit@osir.zamosc.pl, www.zoit.zamosc.pl

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-06-13)
Wyświetleń: 44 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki