Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

TERSPOL-OBSZARNATURA 2000

Terespol

Powierzchnia : 24.9 ha
Kod obszaru : PLH060053
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: 

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Zabudowania twierdzy są jednym z największych w skali kraju zimowisk nietoperza mopka, gatunku z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Na terenie ostoi występują także nietoperze: mroczek późny, gacek brunatny, gacek szary.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Terespol:
Zabytki architektury sakralnej, Krzyczew: dawna cerkiew unicka, Terespol: kościół parafialny podominikański pw. Świętej Trójcy, cerkiew prawosławna pw. Matki Boskiej Pokrowskiej Orędowniczki w Kobylanach. Zespół fortów twierdzy brzeskiej, zespoły dworskie w Koroszczynie, dwór w Krzyczewie. Turystyka: wędrówki ścieżkami przyrodniczymi, atrakcją jest wieża widokowa w Neplach, Łowisko Specjalne „Wykop” w Kobylanach, latem kąpielisko a zimą stok narciarski wraz z wypożyczalnią sprzętu w Kobylanach.
Baza turystyczna: Motel pod Dębami w Kobylanach, Dom Pielgrzyma w Bohukałach. 
Terespol: PTTK Biała Podlaska, Centrum Informacji Turystycznej Biała Podlaska

Miasto Terespol leży na zachodnim brzegu rzeki Bug stanowiącej naturalną granicę Państwa. Jest położone na ważnym, historycznym szlaku komunikacyjnym, który stanowią międzynarodowa trasa kołowa E-30 z Madrytu przez Paryż - Warszawę - Terespol aż do Moskwy i transeuropejska linia kolejowa E-20 Paryż - Berlin - Warszawa - Terespol - Moskwa. Znajdują się tu trzy przejścia graniczne wiodące na Białoruś i do Rosji: drogowe i kolejowe w Terespolu oraz drogowe dla samochodów TIR w Koroszczynie. O atrakcyjności turystycznej obszaru decydują jego walory kulturowe. Z upadkiem powstania listopadowego dobra terespolskie przejął rząd carski i rozpoczął wznoszenie twierdzy w Brześciu sukcesywnie prowadząc wyburzenia w mieście. W czasie I wojny światowej, w 1915 roku, z tego powodu ewakuowano przymusowo ludność w promieniu 30 km od twierdzy brzeskiej. Zabytki: zespół fortów twierdzy brzeskiej (XIX w.), klasycystyczna cerkiew i dzwonnica z końca XVIII w. oraz podominikański kościół parafialny z 1863 roku. Ciekawostką pozostaje żelazny obelisk wzniesiony w 1832 roku dla uczczenia budowy traktu Brześć - Warszawa. Nie mniej istotne są walory przyrodnicze ostoi. Miasto leży na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który chroni typowe łęgi nadrzeczne z naturalnymi zespołami łąkowo - pastwiskowymi. Na północ od Terespola rzeka Bug została spiętrzona, zbiornik stanowi szczególną atrakcję dla wędkarzy - występuje tu około 38 gatunków ryb. Turyści mogą korzystać z noclegów w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych w mieście.

Zagrozenia :

Do najpoważniejszych zagrożeń należą: uszczelnianie wlotów do kryjówek, remonty i przebudowa schronień nietoperzy szczególnie w okresie ich rozrodu, wykorzystanie toksycznych środków ochrony drewna i nadmierne udostępnianie turystyczne kryjówek.

Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Urząd Gminy Terespol; 
- Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamander Oddział PTTK w Włodawie. 
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, 
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312 
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 
107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail: d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl 
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa 
- PTTK 21 - 500 Biała Podlaska ul. Warszawska 11 tel. (083) 343 60 06 tel/fax (083) 343 87 59e-mail: makikomi@o2.pl 
- Centrum Informacji Turystycznej Biała Podlaska ul. Warszawska 11

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-06-13)
Wyświetleń: 57 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki