Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

SZTOLNIE W SENDERKACH-OBSZAR NATURA 2000

Sztolnie w Senderkach

Powierzchnia : 80.6 ha
Kod obszaru : PLH060020
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Ostoja obejmuje sztolnie pozostałe po eksploatacji piaskowców do wyrobu kamieni młyńskich w Nadleśnictwie Zwierzyniec oddz. 290b obrębu Zwierzyniec oraz na gruntach prywatnych na zachód od wsi Potok Senderki, za zagajnikiem przez który prowadzi droga będąca przedłużeniem głównej drogi prowadzącej przez wieś Potok Senderki. Sztolnie leżą na dnie zadrzewionych wąwozów wcinających się w pola. Obszar obejmuje sztolnie, w których wydobywano piaskowiec do wyrobu kamieni młyńskich. Znajduje się tu kilkadziesiąt obiektów w większości pozawalanych i niedostępnych. Zaledwie kilka sztolni jest dostępnych, choć i one w znacznym stopniu są pozawalane. Sztolnie te zbudowane są z niewielkich komór, z których rozgałęziają się niskie korytarze o długości do kilkudziesięciu metrów. Podstawowym celem utworzenia ostoi jest ochrona zimujących tu nietoperzy. Na terenie sztolni znajduje się jedna z najciekawszych kolonii zimowych nietoperzy na Lubelszczyźnie. Występuje tu 9 gatunków nietoperzy, z których cztery są gatunkami cennymi w skali Europy. Są to: mopek, nocek Bechsteina, nocek duży i nocek łydkowłosy.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Krasnobród:
Zalew, piaszczyste krasnobrodzkie plaże, wędrówki po zakątkach Ziemi Krasnobrodzkiej, spacery przez rezerwat św. Roch, do Szuru, Wokół Krasnobrodu, Krasnobrodzkie Wąwozy, Ułańskim Szlakiem, Kaczórki-Uroczysko Belfont, szlak partyzancki, Szlak im. Władysławy Podobińskiej, wycieczki rowerowe: Na Figarnię, Pętla Jakubowicka, Sztolnie na Wzgórzu Hołda, trzy zbiorniki wodne „Olender”, staw „Podkaplica”, „zalew wypoczynkowy” dla amatorów wędkowania, wycieczki na grzybobranie są owocne. W zimę można udać się na stok narciarski, jazda konna w ośrodku hippiczno-rekreacyjnym „Bretania”, Hunter Team oferuje paintball. Liczne ośrodki wypoczynkowe m.in. „Jolanta”, centrum szkoleniowe: Centrum Szkolenia i Rekreacji „Energetyk”. Amatorskie mistrzostwa Polski w narciarskie alpejskim, I snowboardzie Family Cup.
Krasnobród: Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej, Lokalna Organizacja Turystyczna Zamość i Roztocze.
Głównymi bazami noclegowymi i gastronomicznymi w okolicach ostoi są Zamość
i Krasnobród. Miejscowości te leżą w okolicach trasy z Lublina do przejścia granicznego w Hrebennem. Do Zamościa można dojechać pociągiem z Lublina i Stalowej Woli oraz autobusem PKS z Lublina i Warszawy. Natomiast do Krasnobrodu najlepiej dojechać autobusem PKS z Zamościa. Następnie należy z Zamościa lub Krasnobrodu podjechać autobusem PKS do wsi Hucisko. W Zamościu na nocleg można się zatrzymać w jednym z hoteli, ośrodków wypoczynkowych lub sezonowym schronisku młodzieżowym. Jest tu również wiele barów i restauracji. Bogatą bazę noclegowa oferuje również położony niedaleko Krasnobród. Można tu skorzystać z ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych i schroniska młodzieżowego. Jest tu również wiele barów i restauracji. W niedalekim Zwierzyńcu znajduje się schronisko PTSM, kwatery prywatne i kilka ośrodków wypoczynkowych. Niedaleko ostoi znajduje się lokalny ośrodek kultu religijnego w Górecku Kościelnym z aleją kapliczek i pomnikowych dębów. W Zamościu natomiast żaden turysta nie powinien ominąć starówki, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto wybrać się również na wycieczkę po Roztoczańskim Parku Narodowym, na terenie którego wyznaczonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, dwie trasy rowerowe oraz kilka ścieżek edukacyjnych. Wokół Krasnobrodu wytyczona jest również ścieżka przyrodniczo - historyczno - dydaktyczna. Zamość warto odwiedzić w czerwcu podczas Jarmarku Hetmańskiego. Natomiast we wrześniu można wziąć udział w Ogólnopolskim Rajdzie "Miłośników Roztoczń. Dalsze informacje można uzyskać w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej lub w Gminnym Punkcie Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie.
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

Zagrozenia :

Głównym zagrożeniem dla zimujących tu nietoperzy jest ich płoszenie oraz osuwanie się ziemi i zasypywanie śmieciami wejść do sztolni.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

bączek     [ptak ]
bąk     [ptak ]
bielik     [ptak ]
błotniak łąkowy     [ptak ]
błotniak stawowy     [ptak ]
bocian biały      [ptak ]
derkacz     [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]
kania czarna      [ptak ]
kania ruda      [ptak ]
łabędź czarnodzioby (mały)     [ptak ]
mopek     [ssak]
nocek Bechsteina     [ssak]
nocek duży     [ssak]
nocek łydkowłosy     [ssak]
orlik krzykliwy      [ptak ]
podróżniczek      [ptak ]
rybitwa czarna      [ptak ]
siewka złota     [ptak ]
zielonka     [ptak ]
zimorodek     [ptak ]
żuraw     [ptak ]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-11-21)
Wyświetleń: 8 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki