Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

SZTOLNIA W MŁOTACH-OBSZAR NATURA 2000

Sztolnia w Młotach

Powierzchnia : 12.4 ha
Kod obszaru : PLH020070
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Korytarze sztolni stanowią istotne w skali kraju miejsce zimowania nietoperza mopka z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Ostoja leży w Kotlinie Kłodzkiej, ok. 10 km na zachód od miasta Bystrzyca Kłodzka. Do Bystrzycy dojeżdża pociąg relacji Wrocław - Międzylesie i prowadzi droga nr 381 Kłodzko - Międzylesie. Następnie trzeba skierować się na zachód drogami lokalnymi. Młoty to nieduża miejscowość w górach Bystrzyckich położona na południowy-zachód od Bystrzycy Kłodzkiej, która może być bazą wypadową wędrówek górskimi szlakami i turystyki narciarskiej. Sztolnia jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej o planowanej mocy 750 MW, której budowę wstrzymano pod koniec lat 80. Obecnie trwają dyskusje nad opłacalnością wznowienia inwestycji. W pobliskim uzdrowisku Długopole Zdrój można poddać się zabiegom zdrowotnym. Turyści mogą korzystać z noclegów w ośrodku wypoczynkowym w Młotach, w hotelu w Bystrzycy Kłodzkiej i w gospodarstwach agroturystycznych.
Dolnośląska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. Igielnej 13 we Wrocławiu. Można zajrzeć na stronę internetową Organizacji: www.dot.org.pl lub w razie konkretnych pytań skontaktować się mailowo: dot@dot.org.pl.
Lokalne Organizacje Turystyczne znajdują się w Dzierżonowie, Trzebnicy, Kłodzku, Szklarskiej Porębie, Kudowie Zdroju, Karpaczu, Ząbkowicach, Lądku Zdroju.

Zagrozenia :

Do najpoważniejszych zagrożeń dla zimowych zgrupowań nietoperzy należą dewastacja schronień, nadmierna penetracja i płoszenie zwierząt.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

mopek     [ssak]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-11-21)
Wyświetleń: 6 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki