Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

SZCZYPIORNIAK I KOWALIKI-OBSZAR NATURA 2000

Szczypiorniak i Kowaliki

Powierzchnia : 28.5 ha
Kod obszaru : PLH10_18
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar proponowany przez Rząd RP

Opis :

Nazwa ostoi Szczypiorniak Kowaliki pochodzi od nazwy dwóch jezior będących głównym składowym ostoi. Jeziora te, o silnie rozwiniętej strefie brzegowej oraz szerokim pasie trzcinowisk, zajmują powierzchnię około 10 ha, zasilane są bezimiennym śródleśnym ciekiem oraz spływami powierzchniowymi. Jeziora położone są w lasach (bagiennych i wilgotnych), które stanowią bogatą mozaikę siedlisk, wśród nich są znajdujące się w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej łęgi olszowe. Od zachodniej strony, brzeg jezior stanowi pasmo żwirowisk i piaszczystych pagórków, mających swoją genezę w epoce lodowcowej.
Warunki, jakie stworzyła przyroda, w połączeniu z faktem, że są to tereny bardzo rzadko odwiedzane przez człowieka spowodowały, iż rejon ten stanowi idealną ostoję dla licznych płazów, takich jak traszka grzebieniasta i kumak nizinny (jest to jedno z cenniejszych stanowisk tych zwierząt w okolicach Łodzi), a zwłaszcza dla ptaków wodno-błotnych takich jak bąk (duży wędrowny ptak z rodziny czaplowatych), bielik (duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych), błotniak stawowy (duży, wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych).
Oprócz wspomnianych ptaków podlegających ochronie na podstawie Dyrektywy Ptasiej, ostoja jest idealnym miejscem życia dla innych ważnych gatunków płazów, takich jak: ropucha szara, żaba moczarowa, żaba wodna, żaba jeziorkowa, żaba trawna, traszka zwyczajna.

Interpretacja turystyczna :

Ostoja znajduje się w województwie łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Głowno, zaledwie kilka kilometrów od Głowna, do którego istnieje dogodny dojazd koleją. Również bliskość Łodzi (33 km) sprawia, iż ostoja staje się łatwo dostępna dla turystów. Dojazd do Głowna możliwy jest drogą kolejową na trasie Łódź Kaliska - Łowicz Główny.
Będąc w Głownie warto zobaczyć m.in. posadzone w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości (11 listopada 1928 r.) drzewo wolności – dąb na Placu Wolności, chroniony jako pomnik przyrody. Słowa wypowiedziane pod drzewem utrwalone zostały na tablicy pamiątkowej wmurowanej w granitowy obelisku: "Niech to drzewo - które dziś sadzimy - przypomina nam Odzyskanie Niepodległości, niech będzie symbolem narodu polskiego. Pień to naród, jego konary to różne warstwy społeczne. Jak konary czerpią siły żywotne przez korzenie z ziemi, tak nam wszystkim daje życie matka nasza, ziemia polska która jest naszą ojczyzną najdroższą za którą życie oddali i oddać gotowi synowie tej ziemi."
Jednym z zabytkowych miejsc jest Synagoga w Głownie pochodząca z 1881 r. Podczas II wojny światowej została ona jednak zniszczona przez Niemców. Dziś mieszczą się tu punkty usługowe, gastronomiczne i siedziba gazety. Wartym zobaczenia jest również mieszczące się w zabytkowym pałacu Jabłońskich (przy ulicy Łowickiej) Muzeum Regionalne.
Doskonałym miejscem do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych a jednocześnie jednym z symboli miasta, jest utworzony w 1975 r. na rozlewiskach rzeki Mrogi zalew Mrożyczka. Składa się on z dwóch akwenów oddzielonych groblą (na środku której wybudowana została droga asfaltowa). Nad zalewem znajduje się przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
W Głownie znaleźć można zakwaterowanie w Hotelu Mroga.

Zagrozenia :

Potencjalne niebezpieczeństwo dla ostoi może stanowić osuszanie terenu, w tym niekontrolowana regulacja poziomu wody jazem na jeziorze Szczypiorniak oraz próby osuszania otoczenia jezior. Ponadto niebezpieczne mogą być nadmierna penetracja turystyczna, intensywna hodowla ryb, pozyskiwanie trzciny, ingerencja w drzewostany olsów i łęgów.

Obszar biogeograficzny : kontynentalny

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-11-21)
Wyświetleń: 9 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki