Witaj, Gość
Główna » Artykuły » Moje artykuły

ŚWIDNIK

Świdnik

Powierzchnia : 122.8 ha
Kod obszaru : PLH060021
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)

Status obszaru :

obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej

Opis :

Obszar o powierzchni 122,8 ha, leżący na wysokości od 192 do 209m n.p.m. Obiekt położony jest na Wyżynie Lubelskiej, na płaskowyżu Świdnickim. Jest to trawiasta płyta lotniska o wymiarach: długość 1240 m (północ - południe), szerokość 1000 m (wschód-zachód). Teren lotniska jest minimalnie nachylony w kierunku północnym. Trawiasta powierzchnia lotniska jest w sposób ciągły konserwowana (wyrównywane są nierówności i podsiewana jest trawa). Całość lotniska koszona jest dwukrotnie, natomiast pasy startowe - 6 krotnie w ciągu roku. Występuje tu najliczniejsza kolonia susła perełkowanego w Polsce (z 7 zwartych).

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Świdnik:
Wierzchowiska: Zespół Pałacowo-Parkowy, Gardzienice: Pałac, ruiny gorzelni, Ośrodek Praktyk Teatralnych Piaski: Kościelec - ruiny zboru kalwińskiego, kościół z 1720 r. Pomnik "Lalka" - ostatniego partyzanta RP Mełgiew: Neogotycki kościół pw. Św. Wita, Krępiec: Zespół Dworsko-Parkowy, Janowice: dwór i drzewostan, Krzesimów: Zespół Pałacowo-Parkowy, Podzamcze: Zespół Pałacowo-Parkowy, Wygnanowice: Zespół Dworsko-Parkowy, Stryjno: Zespół Dworsko-Parkowy, Świdnik: budynek przedwojennego dworca kolejowego, przedwojenne wille, Rybczewice: Zespół Dworsko-Parkowy.
Pilaszkowice: Zespół Dworsko-Parkowy, Biskupice: kościół pw. Św. Stanisława Biskupa, zabudowa małomiasteczkowa, Kolonia Stróża: Zespół Dworski, Trawniki: park i aleja kasztanowa.
Restauracja Złota Podkowa, Notabene, noclegi: „Lachówka”, Hotelik Finezja, Zajazd Złota Podkowa.
Świdnik: PTTK Lublin, Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej
Do ostoi dojechać można z Lublina droga nr 17 do Świdnika, a następnie do lotniska położonego w północnej części miasta. Stanowisko nie jest objęte żadną z ustawowych form ochrony. Turyści korzystają z bazy hotelowej w Lublinie. Informacje turystyczne: w lubelskim oddziale PTTK, w Zespole Zamojskich Parków Krajobrazowych, a także w Aeroklubie Świdnik tel./fax. (0-81) 468-54-00, który sprawuje nadzór nad obszarem. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

Zagrozenia :

Do najpoważniejszych zagrożeń ostoi należą; zmiana sposobu użytkowania terenu, szczególnie zaniechanie kośno-pastwiskowego użytkowania, wałęsające się psy i koty z pobliskich gospodarstw, zmiana sposobu użytkowania terenu.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

suseł perełkowany *     [ssak]

Obszar biogeograficzny : kontynentalny

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: kolo (2019-10-05)
Wyświetleń: 13 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Kategorie sekcji
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
 Statystyki