Witaj, Gość
Główna » 2019 » Sierpień » 26 » OŚRODKI REHABILITACJI ZWIERZĄT
9:16 PM
OŚRODKI REHABILITACJI ZWIERZĄT

Ośrodek rehabilitacji zwierząt to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka, w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego (art. 5 pkt 13 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt wymaga uzyskania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (art. 75 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody). Zezwolenie takie wydaje się na wniosek, który zawiera:

  • imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
  • wskazanie położenia ośrodka;
  • opis pomieszczeń do leczenia i rehabilitacji zwierząt;
  • wykaz gatunków lub grup gatunków zwierząt, które mogą być leczone i rehabilitowane w ośrodku, zawierający nazwę gatunków lub wyższych jednostek systematycznych grup gatunków w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje;
  • wskazanie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ośrodka;
  • informację o możliwości zapewnienia opieki lekarsko-weterynaryjnej;
  • opinię właściwej miejscowo rady gminy.

Warunki przebywania zwierząt w ośrodku powinny odpowiadać potrzebom biologicznym zwierząt w okresie ich leczenia i rehabilitacji, a zwierzęta objęte leczeniem i rehabilitacją w ośrodku nie mogą być sprzedawane. Regionalny dyrektor ochrony środowiska może dofinansowywać z własnych środków budżetowych leczenie i rehabilitację zwierząt w ośrodkach (art. 76 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody).

Regionalny dyrektor ochrony środowiska, właściwy ze względu na miejsce położenia ośrodka rehabilitacji, z własnej inicjatywy lub na wniosek Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przeprowadza kontrole w zakresie działalności ośrodka, jednak nie rzadziej niż raz na trzy lata.

Zezwolenie na prowadzenie ośrodka rehabilitacji może być cofnięte przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jeśli:

  • nie zostaną spełnione warunki leczenia i rehabilitacji zwierząt odpowiadające potrzebom biologicznym danego gatunku;
  • nie zostaną usunięte, w wyznaczonym przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska terminie, nieprawidłowości stwierdzone w wyniku kontroli przeprowadzonej przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W takim przypadku ośrodek rehabilitacji podlega likwidacji, a osoba odpowiedzialna za prowadzenie ośrodka jest zobowiązana zapewnić leczonym i rehabilitowanym w ośrodku zwierzętom warunki odpowiadające ich potrzebom biologicznym.

Ustawa o ochronie przyrody zawiera także przepisy karne odnoszące się do ośrodków rehabilitacji zwierząt (art. 131 pkt 2 i 3).

Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt

Poradnik ochrony bociana białego dla lekarzy weterynariiCzujkowska A, 2012, Towarzystwo Przyrodnicze Bocian i Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl

Podstawy rehabilitacji dzikich zwierząt. Przewodnik po dostępnej wiedzy na temat biologii i leczenia w kontekście rehabilitacji dzikich zwierząt, Czujkowska A, 2012, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

Wyświetleń: 53 | Dodał: kolo | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
Kalendarz
«  Sierpień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 Statystyki