Witaj, Gość
Główna » 2019 » Sierpień » 26 » DZIEŃ KRAJOBRAZU
9:25 PM
DZIEŃ KRAJOBRAZU

Mając na uwadze art. 6A Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, obligujący Strony Konwencji do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian, w 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Pomysł obchodów spotkał się z pozytywnym odzewem stron konwencji i w odpowiedzi na inicjatywę Generalnej Dyrekcji w 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.

Działając zgodnie z myślą art. 2 Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, który stanowi – „konwencje stosuje się do całego terytorium Stron i.. […] obejmuje ona obszary lądowe oraz wody śródlądowe i morskie” oraz zważywszy na rosnące znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów, trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu będzie promował wartość wody w krajobrazie.

Biorąc pod uwagę, iż woda jest integralnym i immanentnym składnikiem wielu krajobrazów, a znaczenie wody w krajobrazie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów wody, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu będą podejmowane działania informacyjno-edukacyjne mające na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa odnośnie roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów. W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, wzorem ubiegłego roku będzie kontynuowane rozpowszechnienie idei organizacji „spacerów krajobrazowych”. Spacery krajobrazowe mogą odbywać się zarówno w obszarach przyrodniczych (nie tylko obszarach chronionych), jak i kulturowych (miastach, wsiach itp.). Celem organizacji takich spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni, kultywowanych tradycji czy występujących zagrożeń.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż o ile w roku 2017 w całej Polsce zorganizowano łącznie ponad 30 różnych inicjatyw związanych z obchodami Dnia Krajobrazu, to w roku ubiegłym, odbyło się ok. 130 spotkań, spacerów i innych wydarzeń, w których tematem przewodnim był Krajobraz.

W związku z powyższym zachęcamy do organizowania we własnym zakresie terytorialnym i tematycznym spacerów krajobrazowych oraz podejmowania innych inicjatyw w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, o których z przyjemnością będziemy informować również na naszej stronie internetowej. Proponujemy, aby tegoroczne działania były prowadzone pod hasłem: Woda w krajobrazie. W ten sposób, chcielibyśmy popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów historycznych i współczesnych, jak również roli wody w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych.

Jednocześnie zachęcamy do przekazywania do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wszelkich informacji na temat planowanych przez Państwa wydarzeń z okazji obchodów Dnia Krajobrazu. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie wydarzeń poprzez formularz. Poniżej znajdziecie również Państwo gotowy do pobrania i wydruku plakat promujący tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu.

Wyświetleń: 16 | Dodał: kolo | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Mini-czat
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
Kalendarz
«  Sierpień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 Statystyki